Nie wszyscy wiedzą, że rehabilitacja dotyczy nie tylko chorych koni. Fizykoterapię można z powodzeniem stosować u zdrowych zwierząt (jak u sportowów w trakcie dużego wysiłku) w celu ułatwienia pozbycia się "zakwasów" oraz jako wspomaganie treningu oraz zapobieganie często zupełnie niezauważonym subklinicznym kontuzjom. Niestety rehabilitacja zwierząt po przebytych kontuzjach czy zabiegach chirurgicznych, jest zwykle pomijana, zupełnie niesłusznie, gdyż wpływa ona na szybszy powrót zwierzęcia co pełnej sprawności oraz na jakość powstałych "napraw" w tkankach.
W procesie rehabilitacji nie ma tzw. "standardów". Każdy koń jest inny, inaczej reaguje na stres i obciążenia, stosowaną terapię. W stajniach Europy Zachodniej współpraca zawodowych jeźdźców z zoo fizjoterapeutom jest standardem ? regularnie kontrolują oni zmiany w muskulaturze i napięciu mięśni u koni.
Ważnym aspektem, nie raz jednak jeszcze pomijanym lub zapominanym jest dopasowane siodła. Nie wszyscy pamiętają że u młodych koni warto siodła sprawdzać co trzy miesiące, aż do momentu kiedy zakończą wzrost (wiek ok. 8 lat). W przypadku koni dojrzałych takie regularne sprawdzanie dopasowania powinno się wykonywać raz na 6 do 12 miesięcy, chyba że koń na skutek przerwy w treningu/kontuzji czy innych czynników spadł z masy mięśniowej.
Z masażem koni jest jak z masażem u ludzi wykorzystujemy różne techniki: klasyczne, relaksacyjne, lecznicze, powięziowe, głębokie oraz drenaż limfatyczny. Zazwyczaj w trakcie jednej sesji terapeutycznej wykorzystywane są różne techniki w zależności od problemu pacjenta. U konia regularnie trenowanego (sportowego) warto wykonywać masaż minimum co dwa tygodnie.
Coraz popularniejszy staje się kinesiotaping i w stajniach możemy zobaczyć konie "w kolorowe pasy".
Taśmy świetnie przedłużają efekt terapeutyczny. Jakiekolwiek działanie fizykalne wykonywane na zwierzęciu działa w momencie jego wykonywania, po czym działanie to powoli zanika. Dzięki plastrom można przedłużyć efekt terapeutyczny o kilka dni.
Plastry można również wykorzystywać w trakcie wdrażania koni do pracy po przebytej kontuzji zapobiegając tym samym przeciążaniu stawów, czy ścięgien, które są świeżo po kontuzji. To tylko niektóre z wielu możliwości zastosowania taśm.
Wracając do rehabilitacji, główną jej zaletą jest zdecydowanie przyspieszenie gojenia uszkodzeń- zarówno kontuzji mięśni, jak i ścięgien oraz pozytywny wpływ na jakość reperowanej tkanki. Właściwie prowadzona fizykoterapia może skrócić czas gojenia nawet o 3 do 4 miesięcy. Dodatkowym atutem prawidłowej rehabilitacji i masaży przy urazach ścięgien jest to, że działamy na tkanki sąsiadujące, struktury w drugiej nodze (które często ulegają przeciążeniu) czyli generalnie na cały organizm. Jest to istotne, gdyż niezwykle często konie doznając urazu kończyny kompensują sobie doznane urazy nadmiernie przeciążajac inne partie mięśni.
Pamiętajmy też, że część z problemów z plecami ma swą genezę w końskich nogach, w których ewentualne problemy nie zostały wcześniej zdiagnozowane prawidłowo lub są na tyle drobne, że nie powodują kulawizny, lub tylko niewielką nieregularność chodu, natomiast koń bardzo długi czas odciąża nogę i stawiaj ja tak by nie bolało jednocześnie oddziaływując na odleglejsze partie mięśniowe i funduje sobie np. ból pleców.