Masaż koni
MASAŻ KLASYCZNY / SPORTOWY / LECZNICZY
Masaż koni jest zespołem różnych zabiegów manualnych, które przez powierzchnię ciała działają w sposób mechaniczny na skórę, tkankę podskórną, mięśnie torebki i więzadła stawowe, a także w postaci zmian odruchowych działają na układ krążenia nerwowy, wewnątrzwydzielniczy i narządy wewnętrzne.
Wszystkie rodzaje stosowanego masażu wywodzą się z masażu klasycznego lub się na nim opierają. W zależności od intensywności może działać leczniczo, pobudzająco lub relaksacyjnie. Masaż sportowy jest najpopularniejszym zabiegiem stosowanym w odnowie biologicznej a jego działanie jest w pełni skuteczne, gdy stosuje się łącznie z innymi metodami odnowy (fizykoterapia, suplementy, odpowiednio ułożony trening).
Masaż klasyczny - podstawa innych rodzajów masaży. Stosowny w formie zabiegów leczniczych, relaksacyjnych, w masażu sportowym (przed i po wysiłku treningowym).
Masaż sportowy - tylko w niewielkim stopniu rożni się od masażu klasycznego. Wykonuje się go silniej i więcej czasu poświęca na technikę rozcierania i ugniatania. Ten rodzaj masażu świetnie przygotowuje do treningu lub zawodów, po wysiłku przyspiesza powrót do funkcji szczególnie układ mięśniowo-więzadłowy, wspomaga leczenie kontuzji.
Masaż tkanek głębokich - znany również jako "Deep Tissue Massage" to jedna z najbardziej efektywnych metod pracy z tkankami miękkimi. Często źle jest interpretowany i rozumiany. Określany jest jako mocny masaż o dużej intensywności, mocnym nacisku wymagający od terapeuty pewnej siły. Nie jest to prawda. Masaż tkanek głębokich jest czasem bardzo subtelną technika wymagającą od terapeuty dużej uwagi, skupienia, koncentracji i pewnego rodzaju "słuchania tkanek" jako analiza własnej pracy z pacjentem. Przy masażu tkanek głębokich efekty wydają się być nieporównywalne a jakąkolwiek inną techniką. Podstawowym celem tego masażu jest zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości mięśni. Efektem jest zmniejszenie bólu, napięcia, uzyskanie większej giętkości i płynności w ruchach. Masaż głęboki nie jest "twardym" masażem, nie polega na wywieraniu większego nacisku i nie wymaga od terapeuty niezwykłej siły.
Niech masaż tkanek głębokich nie będzie tylko marketingową nazwą a jedną z technik stosowaną podczas sesji masażu w zależności od potrzeb pacjenta.
Terapia manualna powięzi (masaż łącznotkankowy)
Zmiana napięcia w strefie powięzi powoduje wywołanie odruchowej odpowiedzi układu nerwowego obniżenie napięcia mięśniowego, usprawnia pracę narządów wewnętrznych i układu krwionośnego. Wszystkie te zmiany prowadzą do poprawy pracy układu kostno-stawowego i mięśniowego, zmniejszając ból i poprawiając ogólną sprawność ruchową organizmu.
Drenaż limfatyczny
Polega na zastosowaniu określonych technik i ruchów w formie przepychającej, wyciskającej i tłoczącej w celu: usprawnienia krążenia limfy i przeciwdziałaniu zastojom limfatycznym, likwidacja obrzęków zapalnych, chłonnych i zastoinowych, przyspieszenia usuwania produktów przemiany materii, poprawienia odżywienia tkanek (transport wody, soli mineralnych i produkcji limfocytów) likwidacji obrzęków pourazowych.
Metoda Mastersona
Jest formą pracy z ciałem konia która służy jego rozluźnieniu, usuwaniu bólu i napięć nagromadzonych w mięśniach i tkance łącznej. Poprzez delikatny dotyk w punktach rozluźniających, poruszając rozluźnionymi stawami lub połączeniami w ramach zakresu ich ruchomości wraz z obserwacją czasem subtelnych reakcji konia; można poprawić jego zdrowie i samopoczucie oraz wpłynąć pozytywnie na wyniki sportowe. Jest to forma uwalniania napięć i ograniczeń ruchomości zwierzęcia zgodnie z jego naturalnym instynktem, dodatkowo ułatwia porozumienie między koniem a jeźdźcem.
Akupresura
Metoda wywodzi się z tradycyjnej Chińskiej medycyny naturalnej, polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub rozcieraniu tzw. punktów akupunkturowych na ciele zwierzęcia. Łagodzi ból i poprawia czynności danego narządu jak i całego organizmu.
Wskazania do masażu:
Masaż koni jest bezpieczny. Można go stosować we wszystkich stanach, które przebiegają z następującymi objawami - ból, kulawizna, opuchlizna, zaniki mięśniowe, niedowłady i porażenia, przykurcze mięśniowe:
- wszelkiego rodzaju kontuzje aparatu ruchu
- stłuczenie rozerwanie mięśnia
- złamanie kości
- zapalenie ścięgien więzadeł, pochewek torebek stawowych
- choroby zwyrodnieniowe
- skostnienie chrząstek kopytowych, zwichnięcie rzepki,
- stany pourazowe po różnego rodzaju zabiegach ortopedycznych,
- schorzenia kręgosłupa (zapalenie wyrostków kolczystych, więzadeł, mięsni przykręgosłupowych)
- uszkodzenie przyczepów mięśni
- dysfunkcje i schorzenia w stawach skroniowo-żuchwowym, biodorowo-krzyżowym,
- zaburzenia ruchowe, kulawizna
- zapoprężenie
- przykurcz ścięgien zginaczy
- ochwat syndrom trzeszczkowy
- uszkodzenia układu nerwowego, obwodowego
- wady postawy
- opoje
Przeciwskazania do masażu:
- podwyższona temperatura ciała (gorączka)
- mięśniochwat
- infekcja lub stan zapalny
- infekcja skóry
- świeża kontuzja - wymagana zgoda lekarza weterynarii
- brak prawidłowej diagnozy
- zwierzę jest w trakcie leczenia i ma podawane leki przeciwzapalne