Schorzenia neurologiczne i narządów ruchu zazwyczaj wymagają cierpliwej i długiej rehabilitacji. Coraz lepsze jej efekty są możliwe dzięki zabiegom fizykalnym o wnikliwym działaniu biologicznym na organizm naszego pupila.
Przedstawione poniżej zabiegi jeszcze do niedawna nie były stosowane w medycynie weterynaryjnej w Polsce. Jednak coraz więcej lekarzy wyposaża swoje gabinety w sprzęt do magnetoterapii, pojawia się również oferta zabiegów elektrostymulacji mięśniowej.
Elektroterapia
Wykorzystywanie prądu w lecznictwie może się wydawać niektórym właścicielom czworonogów niebezpieczne. Prąd wcale nie jest taki straszny! W elektroterapii używa się prądu stałego (w domowych gniazdkach płynie prąd zmienny) oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Elektrostymulacja jest bardzo efektywną metodą stosowaną w wielu schorzeniach układu ruchu i nerwowego. Wpływa między innymi na: zwiększenie zakresu ruchu, siły mięśni, poprawa ukrwienia tkanki, wzmocnienie funkcji mięśni, kontroluj i uśmierza bólu. Zazwyczaj przygotowuje do dalszej rehabilitacji.
Najczęściej stosowaną terapią jest TENS czyli przezskórna stymulacja nerwów o działaniu przeciwbólowym. Popularne są również zabiegi z wykorzystaniem prądu impulsowego małej częstotliwości, służące głównie do usprawniania mięśni porażonych wiotko (np. przy dyskopatii) oraz mięśni w zaniku prostym - czyli te po długotrwałych unieruchomieniach.
Do terapii zaburzeń związanych z porażeniami spastycznymi, czyli przy większości schorzeń neurologicznych dotyczących rdzenia kręgowego oraz po udarach mózgu, stosuje się zarówno TENS, jak i tzw. tonolizę. Ta ostatnia metoda polega na przywróceniu równowagi między zginaczami i prostownikami. Możliwe jest także podawanie leków podczas jonoforezy (wprowadzania do tkanek leków za pomocą prądu).
Wskazania do elektroterapii:
- porażenia nerwowe i związane z nimi reakcje bólowe, stany pourazowe, stany poudarowe, przykurcze, bóle pochodzenia mięśniowego, zaburzenia krążenia, zaniki mięśni.
Aby elektroterapia zadziałała z lepszym skutkiem, zwierzę należy wygolić w miejscu przyłożenia elektrod. Włosy szybko jednak odrastają, a korzyści elektroterapii są znacznie ważniejsze.
Czasami pacjenta trzeba uspokoić farmakologiczne. Z reguły jednak psy przyzwyczajają się do pobudzenia i wrażeń, jakie wywołuje prąd. Optymalny czas zabiegu to około 15-20 minut 3-7 razy w tygodniu.
Przeciwwskazaniem to głównie problemy z sercem oraz układem krążenia, nowotwory oraz obecność w ciele jakichkolwiek implantów metalowych.
Magnetoterapia
Terapia ta jest traktowana najczęściej jako dodatkowy zabieg przynoszący ulgę pacjentowi z wszelkimi urazami. Wykorzystuje pulsujące pole magnetyczne o częstotliwości 0-50 Hz i indukcji magnetycznej 0,5-10 mT. Pole magnetyczne działa na komórki, a w szczególności na znajdujące się w nich jony. Wpływa bardzo korzystnie na przemianę materii. Normalizuje potencjał spoczynkowy błony komórkowej. Poprawia to wykorzystanie tlenu przez komórkę i zwiększa przemianę energii. Magnetoterapia ma kilka ważnych zalet. Przede wszystkim może być stosowana w ostrym stadium choroby. Ponadto nie trzeba golić zwierzęcia, ponieważ pole przenika przez sierść, a nawet przez gips. Dobrze reagują na nią szczenięta.
Czworonożny pacjent musi jednak zachować cierpliwość, gdyż zabieg trwa od 20 do 40 minut. Seria obejmuje około 20 zabiegów.
Najlepiej, aby pies był poddawany zabiegowi mniej więcej o tej samej porze. Nasz pupil może mieć problemy z zaśnięciem i będzie nas w nocy budził dreptaniem po domu. Przeciwwskazaniem do magnetoterapii jest przede wszystkim ciąża i choroby nowotworowe, jak również rozrusznik serca, gruźlica, ostre infekcje, choroby serca i układu krążenia.
Wskazania do magnetoterapii:
- choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenie stawów, stany po złamaniach, zwichnięciach, uszkodzenie mięśni, więzadeł stany neurologiczne ? porażenia nerwów, zaburzenia przemiany materii, stany zapalne nerwów różnego pochodzenia, bóle kręgosłupa, bioder, kolan.