Testowane z powodzeniem na ludziach. Tak można zachęcić właścicieli psów do korzystania ze stosunkowo nowych zabiegów terapeutycznych, które coraz częściej pojawiają się w ofercie usług dla naszych milusińskich.
Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż granica słyszalności ludzkiego ucha. W fizykoterapii najczęściej wykorzystuje się częstotliwość od 0,8 do 3 MHz. Podczas nadźwiękawiania chorego miejsca występują zmiany mechaniczne, które powstają na skutek różnicy ciśnień w przebiegu podłużnej fali ultradźwiękowej, co powoduje mikromasaż, a także zmianę temperatury.
W trakcie nadźwiękawiania pies leży spokojnie i czuje co najwyżej ciepło. Terapeuta poprzez sondę aplikuje ultradźwięki do ciała zwierzęcia, używając do tego substancji kontaktowej. Może nią być żel przeciwzapalny i przeciwbólowy, który przy okazji może zostać wprowadzany do organizmu (fonoforeza).
Psu trzeba ogolić lub przynajmniej bardzo krótko wystrzyc miejsce nadźwiękiwania. Nie powinno to martwić opiekuna, bo sierść szybko odrasta. Zabieg trwa od 1 do 15 minut. Najczęściej zaleca się około dziesięciu wizyt przy schorzeniach przewlekłych, sześć a nawet mniej przy stanach ostrych. Przeciwwskazaniem do nadźwiękawiania jest choroba nowotwór, ostry stan zapalny, zmiany skórne, zaburzenia krzepnięcia krwi i ciąża. Nie wykonuje się tego zabiegu, gdy pies rozrusznik serca lub metalowy implant. Nie należy nadźwiękiwać zwierząt młodych które nie zakończyły wzrostu.
Wskazania do zabiegów ultradźwiękowych:
- ból, reakcje zapalne, wzmożone napięcia mięśniowe, rany, blizny.
Laseroterapia - precyzyjne wykorzystanie promieniowania, oraz ultrasonoterapia, czyli uzdrawianie ultradźwiękami, to nieinwazyjne, przy czym bardzo skuteczne metody biostymulacji medycznej.
Leczenie promieniami
W medycynie weterynaryjnej coraz częściej używa się lasera, który przynosi równie korzystne efekty również u psów. Zabieg jest niemal zupełnie nieodczuwalny przez naszego pupila, może on jedynie odczuwać ciepło.
Laser przede wszystkim przyspiesza procesy metaboliczne w komórce. Zabieg może być wykonywany w każdym stadium choroby. Ta metoda terapii wymaga ostrożności. Laser może uszkodzić wzrok. Przeciwwskazaniem do laseroterapii jest ciąża, nowotwory, padaczka, wysoka gorączka, infekcje oraz równoczesne podawanie psu leków sterydowych.
Wskazania do laseroterapii:
- choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa, stany zapalne tkanek miękkich i stawów, trudno gojące się rany, przykurcze, stany po urazach (zwichnięcia, skręcenia, krwiaki, złamania), obrzęki.